Pazartesi, Aralık 10, 2012

Ubuntu'da boot sırasında ACPI hatası'nın çözümü (ACPI error)

Netbook'uma ubuntu kurdum ve sistem açılırken ekranda ACPI error gibi bir uyarıyla karşılaştıktan sonra bilgisayar kendi kendine kapanıyordu. Forumlarda dolaştım fakat toplu olarak çözüm anlatan bir yer yoktu. Ben de toparlayıp sorunla karşılaşanlara kaynak olması açısından çözümü burada anlatıyorum. Öncelikle grub'ın konfigürasyonunda ACPI'yi devre dışı bırakmamız gerekiyor bunu ya cd'den ya da usb'den live ubuntu yardımıyla boot-repair'ı kullanarak yapmamız gerekiyor. Eğer sistemi açmayı başarabildiysek boot repeair'ı kurarak da yapabiliriz. Boot repair'ı kurmak için: - terminal'i açın (ctrl + alt + t)
sudo add-apt-repository ppa:yannubuntu/boot-repair && sudo apt-get update
- Enter'a basın . - daha sonra alttaki komutu çalıştırın:
sudo apt-get install -y boot-repair && boot-repair
- Enter'a basın boot repair kendiliğinden çalışacak ve gelişmiş ayarlar'a basarak, aşağıdaki resimde gösterildiği gibi ACPI'yi devre dışı bırakın. Eğer boot repair kendiliğinden çalışmazsa dash'ten aratıp da bulabilirsiniz.
daha sonra apply tuşuna basarak boot repair'ın çalışmasını bekleyin. bundan sonraki açılışlarda artık bilgisayarınız kendi kendine yeniden başlamayıp normal olarak çalışacaktır. canlı cd'den ya da usb bellekten ACPI'yi devre dışı bırakma burada ayrıntılı anlatılmış. Buradan bakabilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder