Cumartesi, Eylül 28, 2013

Sabit disk (hard disk) yavaşlaması sorunu ve çözümü

Selamlar, evdeki pc'min depo hard diskinde yaşadığım dosya açamama, filmlerin donması, müziklerin çalmaması gibi sorunlar üzerine hd tune programını indirdim ve sabit diske hız testi yaptım. Bir baktım, hard disk belli bir anda çakılıyor ve yazma/okuma yapmıyor. Resme bakınız:Başta sabit diskim bozuldu diye üzülmeye başladım çünkü bir sürü fotoraf vedeyo vs. belki erişemeyecektim. Zaten ne zamandan beri yedek disk alayım diye kendime söyleniyordum.

Sonra dedimki ben şu kasayı açayım tebdil-i mekanda ferahlık vardır düsturundan hareketle sabit disklerin yerini değiştireyim. Bir de madem anakartımda fazlaca SATA yuvası var o zaman onların yerlerini de değiştireyim dedim. Anakarta bağlı olan SATA bağlantılarını eski yerlerinden çıkarıp farklı yuvalara bağladım. Kasayı kapattım açtım. Bilgisayar açıldı tekrar hd tune hız testi yaptım. Sonuç aşağıda.


 Evet üstteki resimdeki gibi hızın diplere düşme durumu görünmüyor. Sanırım SATA yuvalarını değiştirmek işe yaradı gibi. Her zaman sabit diske suç atıp bu bozuk demek doğru değilmiş meğerse. Donanım bütünlüğü denen birşey var. Unutmayın bilgisayar da bir organizma sayılır. Nasıl bir organımızdaki sorunu bütün vücüdumuzda hissediyoruz. Bilgisayarlar da öyle. Büyük saçmaladım yalnız. Haydi hayırlı işler.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder